Tipy pro jarní úklid
Tipy jak zvládat nástrahy jarního úklidu ve vaší domácnosti
Ještě jsme se ani nevzpamatovali z dlouho trvající zimy a už je načase pustit se do jarního úklidu. Nic naplat, pořádek musí být. Ale jde to i bez infarktu! A třeba i s úsměvem.
1. Plánujte a fázujte, zapojte celou rodinu
První a nejdůležitější zásadou je naplánovat si, co je třeba udělat, a práci si dobře zorganizovat.
Není nutné, abyste vše zvládli za jediný den. Když si úklid rozdělíte do několika částí, nebudete na jeho konci udření a zbude vám čas i na jiné věci. Třeba na příjemný odpočinek.
Žijeme v 21. století a domácí práce u nás už dávno nejsou jen údělem žen. Do úklidu by se měla zapojit celá rodina. Když se svými plány seznámíte všechny členy včas, určitě vám pomohou.
2. Vybavte se
Pokud jste dosud drhli podlahu starým potrhaným hadrem na koštěti, je čas jít si koupit kvalitní savý nadr, který odstraní i mastné nečistoty!
Ale popravdě je nejlepší, pořídit si kvalitní mopový set od Viledy nebo Leifheit.
Mytí oken vám výrazně usnadní stěrka a speciální hadříky na leštění skla.
Při čištění všemožných povrchů oceníte papírové utěrky a na velký sezonní úklid se vám bude hodit i zásoba pevných pytlů a je už na vás, ale i na druhu využití zda preferujete papírové pytle či pytle plastové.
Násady na vysávání prachu mezi žebry topení zase ušetří zdlouhavou práci.
3. Správně zvolené čisticí prostředky pracují za vás
Nezapomeňte na účinné čisticí prostředky. Jen s obyčejným saponátem byste uklízeli celou věčnost.
Připravte si proto kromě obvyklých přípravků ještě sprej na mastnotu (oceníte ho při cídění digestoře a sporáku), prostředek na čištění pečicí trouby a sklokeramické desky. Také dezinfekční protiplísňový roztok ve spreji, sprej proti vodnímu kameni, šetrnou leštěnku na nábytek a vhodný přípravek na podlahu.
4. Na nerez chytře
Pokud vaše nerezové spotřebiče nejsou opatřeny ochranou proti otiskům prstů nebo nemají matovou úpravu, je na nich vidět skutečně každý dotek.
Houbička na nádobí (alespoň její hrubá strana) ani čisticí písek na nerez nepatří, vytvořil by stopy, které by šly jen velmi těžko odstranit.
Raději používejte speciální čističe. Ty se nanášejí ve dvou krocích. První prostředek si poradí s mastnotou a špínou, druhý na nerezu vytvoří tenký ochranný film.
5. Květiny bez prachu!
Pokojové rostliny nezapomínejte pravidelně rosit vodou a při každém větším úklidu jim dopřejte pořádnou sprchu.
Pro rostliny s velkými listy, ale nejen pro ně, je skvělým pomocníkem speciální postřik na bázi parafínového oleje. Ten na povrchu listu vytvoří ochranný lesklý film.
Přípravek lze běžně koupit v zahradnictvích a květinářstvích, odstraňuje prach a zaschlé skvrny, zlepšuje vzhled listů a chrání rostliny před škůdci.
Mytí oken
Pokud by existovala hitparáda nejhorších domácích prací, tak by se na předních místech určitě objevilo mytí oken. Dřete se celý den a stejně pak nějakou tu zpropadenou šmouhu objevíte!
Myjeme okna
Na mytí oken si udělejte čas. Nezapomeňte poctivě umýt i všechny rohy. Použijte horkou, mýdlovou vodu a nejdříve smyjte vrchní, špinavou vrstvu.
Jakmile okno umyjete, použijte měkký, nejlépe froté, hadřík, kterým je do sucha vytřete a vyleštíte. Pokud chcete předejít obávaným šmouhám, je potřeba s leštěním dlouho neotálet a okna vyleštit jak je to jen možné.
Drahé čističe skla
K mytí oken můžete zvolit některý ze speciálních čističů určených na okna a skla. Není to ale nutné. Nejprve vyzkoušejte klasický postup s vodou a trochou přípravku na nádobí.
Ostatní skleněné povrchy
Stejně jako na okna, i na jiné skleněné části či nábytek, jako jsou stoly či vitríny, můžete použít horkou vodu se saponátem. Vždy je ale třeba povrch znovu opláchnout čistou vodou.
Pokud myjete sklo, třeba i sklenice, můžete do vody přidat kapku octa. Sklenice se vám tak budou lépe lesknout a předejdete šmouhám.
Speciální trik na sklo
Myjete-li více skleněných produktů, můžete vyzkoušet také tento speciální recept: smíchejte sklenku čistého lihu se sklenkou vody a jednu čajovou lžičkou octa. Tuto směs můžete použít nejen na čistění skla, ale také na chrom či dlaždice.
Zubní pasta nejen na zuby
Když je sklo hodně zašlé a nejde umýt »normální« cestou, používá se amoniak. Stačí jen nalít kapku do vody a kýžený výsledek se brzy dostaví. Pokud ani tato metoda nepomůže, je tu ještě jedna finta – zašlé místo potřít vazelínou, nechat působit a umýt až následující den. Nemáte vazelínu? Nevadí! Pomůže i zubní pasta. Potřete jí špinavé sklo a nechte odmočit ve vodě. A čisté sklo budete mít co nevidět.
Čistíme obklady a dlažby
Keramické dlažby jsou vděčným materiálem nejen díky své výdrži, ale také díky nepříliš náročným požadavkům na údržbu. Rozhodně nelze říct, že nepotřebují žádnou udržbu. A malá vrstva nečistot se odstraňuje daleko snáz než špína zažraná, doplněná o vodní kámen a rez.
Alfou a omegou je obyčejný roztok čisticích prostředků, kterým vytřete dlažbu nebo otřete obklady. Rozhodně se vyvarujte použití písků a jiných prostředků odstraňujících nečistoty mechanicky. Abrazivní složky by mohly na keramice natropit pěknou paseku.
Pokud potřebujete vyčistit keramické plochy po delší době bez pravidelného úklidu (např. na chalupě), použijte prostředky obsahující kyseliny. Improvizovat můžete například citrónovou šťávou nebo octem, který nakapete do vody na vytírání. Keramice to nevadí a špína ustoupí.
Zašedlé spáry
Pokud jste spárovali bílou hmotou, časem krásně bílá barva ztratí svou původní záři. Zvláště v koupelnách, kde je vlhko, se v nich usazují plísně.
Likvidovat je můžete přidáním dezinfekčních prostředků (případně i s bělicí složkou) do vody, např. Savo, Cif, Domestos.
Původní barvy dosáhnete také použitím překvapivě jednoduchým způsobem – kypřícím práškem do pečiva. Nasypte jej na vlhký hadr a spáry potřete. Nechte působit a poté setřete vodou.
Naši předchůdci měli ale ještě jeden osvědčený recept na bílé spáry – křídu. Rozemelte ji na prášek a ten smíchejte s trochou vody tak, aby vznikla hustá kaše. Tou potírejte obklady včetně spár. Po zaschnutí vyčistěte čistým suchým hadrem. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou – spáry budou opět bílé a dlaždičky se budou krásně čistě lesknout.
Zpět na seznam článků