Vakuové sačky

Přidáno: 02.09.2016

Jak na vakuové balení různých typů potravin. Přinášíme vám komplexní návod, na jaké potraviny vakuové sáčky použít.

vakuové sačky

VARNÉ SÁČKY VAKUOVÉ


Kyslík způsobuje chemické změny na potravinách. V tomto důsledku může dojít k zažloutnutí tuku, změnám ve zbarvení potravin, množení plísní a bakterií a ztrátě chuti, vitamínů, aroma a minerálů. Vakuové zabalení chrání před těmito nežádoucími účinky, prodlužuje trvanlivost a zachovává kvalitu potravin. Pouze pomocí vakuového zabalení, tj. odsátím vzduchu z obalu pomocí manuálního způsobu nebo čerpadla, můžete vytvořit vhodné prostředí potřebné na prodloužení čerstvosti potravin. Proces vakuového zabalení v nádobách nebo sáčcích vytváří podtlak. Vakuové balení není náhradou za zmražení, ohřívání nebo konzervování. I přes vakuové zabalení musí být potraviny stále skladované v chladničce, v mrazničce nebo na chladném místě (např. sušené masové výrobky ve sklepě).

 

Vakuovací baličky nejsou zcela vhodné k vakuovému balení tekutých potravin nebo potravin obsahujících mnoho vody!
Vlhké potraviny nebo potraviny obsahující vodu jsou vhodné k vakuovému balení, pokud zvážíte následující kroky:
Vařené maso, syrové maso (vepřové, hovězí a drůbež).
Ryby: Pro dosažení nejlepších výsledků vám doporučujeme předmrazit maso a ryby na 1-2 hodiny před vakuovým zabalením, k zachování šťáv a tvaru a na zajištění dobrého utěsnění.
Pokud předmražení není možné, vložte poskládanou papírovou utěrku mezi maso a vrchní část sáčku, vyhněte se přitom oblasti, která má být utěsněná. Ponechte papírovou utěrku v sáčku při vakuovém zabalení, k absorpci nadbytečné vlhkosti a šťáv.

Poznámka: Hovězí se může jevit tmavší po jeho vakuovém zabalení, z důvodu odstranění kyslíku. Avšak to neznamená, že je zkažené. 

Polévky, omáčky a tekutiny: Pokud je chcete skladovat v sáčku, musíte je nejdříve zmrazit. Případně využijte pro jejich skladování praktičtější vakuové nádoby.

 

Tvrdé sýry: K prodloužení jejich čerstvosti je vakuově zabalte po jejich každém použití. Nezapomeňte na příslušnou délku sáčku.
Zelenina: Zelenina by měla být před vakuovým zabalením blanšírovaná. Tento proces blanšírování zastaví činnost enzymů a uchová chuť, barvu a strukturu.
Zelenina by měla být blanšírovaná v horké vodě. Čas blanšírování u čerstvé listové zeleniny nebo fazole je 1 až 2 minuty, u nakrájené cukety nebo brokolice a jiné brukvovité zeleniny je 3 až 4 minuty, u mrkve 5 minut a 7 až 11 minut u obilnin.

Po blanšírování ponořte zeleninu do studené vody, k zastavení tohoto procesu. Osušte zeleninu pomocí papírové utěrky před její vakuovým zabalením. Listovou zeleninu doporučujeme uskladnit ve vakuových nádobách. Tato zelenina by měla být nejdříve umytá a osušená papírovou utěrkou a poté uložená do vakuové nádoby. Tak zůstane špenát a salát čerstvý až 2 týdny.
Syrový česnek a syrové brambory: Nedoporučujeme jejich vakuové balení.

 

Rozmrazování vakuově balených potravin: Potraviny byste měli rozmrazovat postupně v chladničce k zachování jejich kvality. Potraviny podléhající zkáze by neměly být rozmrazované při pokojové teplotě.

 

Vakuové zařízení, nádoby a univerzální víčka jsou nenahraditelné v každé kuchyni. Jsou určené pro přirozené skladování potravin a prodloužení trvanlivosti nezpracovaných a vařených potravin bez ztráty jejich kvality.

Skladováním v chladničce, komoře nebo obalech, které prodlužují čerstvost potravin nezabrání přístupu kyslíku k potravinám. Nádoby a víčka určené na vakuové zabalení slouží ke skladování potravin v chladničce a jejich ohřívání v mikrovlnné troubě (bez víčka) nebo ve vodní lázni.

 

Co je to vakuum? Vakuum nebo podtlak slouží na odstranění kyslíku z uzavřeného prostoru, ve Vašem případě ze sáčku nebo vakuové nádoby. Snížením úrovně kyslíku z obalu snížíte riziko škodlivých oxidačních reakcí. Kyslík je významným činitelem při tvorbě plísní a bakterií. Odsátím kyslíku (vytvořením vakua) z uzavřené nádoby nebo sáčku zabráníte nebo zpomalíte zkažení potravin.
Co je to spálení mrazem? Znakem spálením mrazem je zatuchlé maso, hnijící zelenina a ovoce bez chuti. Spálení mrazem se vyskytne tehdy, když obal přepouští vzduch (běžně 1 vrstvové PE sáčky) a mražené potraviny přicházejí do kontaktu s kyslíkem. V důsledku toho se odpařuje voda a povrch zmražených potravin vyschne. Kyslík proniká prostřednictvím pórovitých prasklin a iniciuje oxidaci. V tomto důsledku ztrácejí potraviny svoji aroma a čerstvou chuť. Ovoce a zelenina také ztrácí svou chuť a vitaminy. Mastné části masa rychle nabudou zatuchlou chuť.

 

VARNÉ SÁČKY VAKUOVÉ


Negativní důsledky spálení mrazem jsou obzvláště zřejmé, protože maso obsahuje mnoho vody. Spálení mrazem můžete rozeznat bílými a šedohnědými skvrnami na potravinách. Jak můžeme tomu zabránit? Je důležité používat správné zabalení. To je jediný způsob na trvalou ochranu kvality potravin. Hluboké zmražení nebo zchlazení Výhodou skladování hluboko zmražených potravin je zachování jejich podstaty – vitamínů, minerálů a chuti. Kromě toho, při teplotách mezi –30° C a –40° C se struktura nezpracovaných potravin mění pouze v minimálním rozsahu (např. maso). Potraviny zmrazte tak rychle, jak to je jen možné.

 

Příčina: Pokud zmrazíte potraviny pomalu, na jejich povrchu se vytvoří ledové krystaly. Tyto krystaly přerostou buňky potravin a následně poškodí jejich strukturu. Když zmrazíte potraviny rychle, vytvoří se malé ledové krystalky, které nepoškodí potraviny v takovém rozsahu. Pokud to je možné, zmrazte potraviny při konstantní teplotě (–18 °C nejvíc).

 

Zmrazujte pouze potraviny nejvyšší kvality. Některé potraviny musíte blanšírovat (spařit) k zabránění nežádoucím změnám při zmrazování nebo hlubokém, zchlazení (aktivace enzymů, zabránění klíčení). Blanšírované nebo jinak tepelně upravené potraviny musí být před zmražením vychlazené. V opačném případě se již uskladněné potraviny mohou začít rozmrazovat a následně rozmrazit nebo může doj
ít ke ztrátě vakua při uskladnění potravin ve vakuových nádobách. K zajištění lepší kvality uskladněného ovoce použijte cukr jako přísadu. Tím budete chránit také aroma a barvu. V mrazničce by měly být nádoby umístěné tak blízko u sebe, jak je to jen možné. Zbytek těchto nádob můžete odložit do chladničky.

Rozmrazování Rozmrazování by měl být pomalý (nejvhodnější způsob rozmrazování je v chladničce) a přirozený proces. Rozmrazování by nemělo být urychlené (jako je to v případě vložení sáčku do horké vody nebo rozmrazování potravin v mikrovlnné troubě). Neproblematičtějšími potravinami na rozmrazování je drůbež. Když jsou tyto potraviny rozmražené, neměly by být opět zmrazované. Po rozmrazení se mohou mnohem rychleji zkazit.
Chuť, barva a vůně se zhorší. Mikroorganismy (bakterie, plísně) se množí mnohem rychleji. Tyto důsledky nemohou být eliminované opětovným zmražením. Proto doporučujeme, pokud jsou již potraviny rozmražené, použijte je ihned, jak je to jen možné, minimálně v průběhu max. následujících dvou dnů.

 

Další využití vakuování Vakuové zabalení je také vhodné na pikniky, kempování a cestování. Potraviny, vybavení a dokumenty zůstanou suché a chráněné. Baterie, mobilní telefony, fotoaparáty, knihy, důležité dokumenty můžete také vakuově zabalit, pro jejich ochranu před vniknutím vlhkosti na cestách. Vakuové zabalení brání míchání vůní a chrání potraviny před zkažením z důvodu vlhkosti. To je především důležité v malých prostorách.

VARNÉ SÁČKY VAKUOVÉ


Zpět na seznam článků
Copyright 2015 - 2024 © | LevneObaly.cz |